Sny - náš vnitřní kompas
Olga Plíčková
Aneb jak vykládat sny, když snáře nefungují, a jak sny souvisí s pohádkami.
Zkuste si do vyhledávače zadat spojení „výklad snů“. Vsadím se, že většina odkazů, co vám vyjede, bude nějakou variantou snáře. A hned musím dodat – bohužel. Jsem totiž přesvědčená, že snáře nejen že nefungují, ale mají i lví podíl na tom, že se lidé svými sny nezabývají. Chtěli by, ale když se jim zdá například o vypadlém zubu, najdou ve snáři, že se to týká smrti v rodině – a pravděpodobně snář už nikdy neotevřou, protože kdo by chtěl, aby jeho sny předpovídaly smrt v rodině, že? To už se radši smíří s tím, že sny asi vykládat nejde, protože jak souvisí zub se smrtí? Očividná blbost, to je jasné! A je to. Další člověk, který bude sny považovat jen za nějakou snůšku nahodilých nesmyslů.
Tak jak to ale udělat, aby člověk mohl snům porozumět a obešel se bez snáře?
„Peníze ve snu viděti, neštěstí zažíti,“ říkávala moje velmi pověrčivá babička. Byla hrdou majitelkou snáře a když se jí něco zdálo, hned v něm listovala. Bylo mi asi tak osm a ohromně mě to zajímalo. Všimla jsem si, že se snář řídil pravidlem „co je obyčejně vnímáno pozitivně, nese ve snu zásadně negativní náboj a obráceně“. Mělo to tu výhodu, že když vás vyděsil sen, jeho výklad vás naopak uklidnil – zdálo se, že úplně největší štěstí člověka čekalo, když ho ve snu někdo zavraždil. 🙂 Snář byl heslovitý (například právě „peníze = neštěstí“) a já si vždycky říkala, KDO to vymyslel? 🙂 PROČ by měly peníze symbolizovat zrovna neštěstí? A hlavně JAKÉ neštěstí konkrétně?!
Mnohem později jsem objevila hlubinnou psychologii a C. G. Junga, Marie-Luise von Franz a další, co interpretují mýty, pohádky – a sny – jako symbolické obrazy duše.
Podle nich představují mýty, pohádky a sny jednu významovou rodinu. Když se vám tedy zdá o penězích, zkuste si vzpomenout, jakou roli hrají peníze v pohádkách nebo mytologii a použijte to i na svůj sen. Poněvadž jsou papírové peníze celkem mladou záležitostí, v pohádkách je jejich ekvivalentem zlatý poklad, obvykle truhla se zlatými mincemi a šperky, kterou hlavní hrdina získá za odměnu na konci všech svých dobrodružství. A tato trnitá cesta za pokladem je obrazem tzv. INDIVIDUACE – stávání se sama sebou. V tomto smyslu je zlatý poklad korunou celého procesu a jeho hlavním symbolem. Dá se tedy říct, že peníze mohou ve snu představovat náš vnitřní cíl, naši úplnost a celistvost; cíl našeho žití.
Ve snaze porozumět snům se tedy můžeme inspirovat pohádkami a mýty – to pak odhalujeme nad-osobní rovinu snu. Abychom pochopili, co sen znamená právě pro nás, je ale třeba vzít v úvahu zejména jeho osobní rovinu – tedy v tomto případě si položit otázku – Co pro mě znamenají peníze? Jakou roli hráli v tomto snu? Jaké emoce se k nim pojily? Kdybych byl režisér němého filmu, jakou lidskou charakteristiku, vlastnost nebo energii bych vyjádřil penězi? (Více o způsobech, jak lze porozumět svým snům najdete v mém e-booku Sny – náš vnitřní kompas.)
Jak vidíte, dopracovat se k významu symbolu je kreativní práce daleko přesahující hesla jako „peníze viděti, neštěstí zažíti“.
Možná kdyby ve snářích nebyli jejich autoři tak struční a napsali třeba „podle té a té mytologie jsou peníze prvotní zlo, které způsobuje všechno neštěstí světa, a proto když se vám o nich zdá, je možné, že se setkáte s něčím pro vás nepříjemným“ – možná kdyby byly psány snáře takto, dalo by se s nimi lépe pracovat. Pokud víte o snáři, který není prvoplánově heslovitý, ale snaží se jít více do hloubky, dejte mi určitě vědět! 🙂
Více o jednotlivých rovinách snu (na realitu vázaná, osobně symbolická a archetypální) píšu v článku „Koho potkáte ve snu„.
Jakékoli dotazy, připomínky nebo reklamace 😉 jsou vítány na emailu olga@olgaplickova.cz