Sny - náš vnitřní kompas

Olga Plíčková

Moje cesta ke snům

Už 20 let mě fascinují sny - díky svým zkušenostem pomáhám lidem, aby svým snům porozuměli a našli tak spolehlivé vnitřní vedení.

Dnes mám důvěru v sebe dostačující k tomu, abych byla ochotná jít s kůží na trh a nevadilo mi, že se na tom trhu potkám s kritikou nebo nelibostí. Moje důvěra ve svět/vesmír/boha/bohyni (vyberte dle svých preferencí, na jméně nezáleží) je dost silná na to, abych již netrpěla totálně sebe-destruktivními úzkostmi, smutky a absolutním nevírou v to, že má cokoli smysl. Moje sebe-vědomí (znalost/vědomí sebe sama) je dost silné na to, abych věděla, co chci já a co je přání druhých; abych přiměřeně rozuměla svým potřebám a uměla je dost dobře naplnit a abych se vždy uměla vrátit sama k sobě (do svého středu), když mě životní události rozhodí.

Vůbec nechci vyvolat dojem, že mám vyřešeno. To bohužel nebo bohudík nebude asi nikdy. Chci jen říci, že dnes mají moje smutky, úzkosti, pocity beznaděje a ztracenosti takový nějaký „lidský“ rozměr; a když se ztratím, tak se umím najít. Věřím, že jsem jedinečná (tak jako každý), a že mám druhým co dát. Poznávám své dary a nacházím své poslání. Mám hezký vztah a práci, která mě baví.

Před lety ale bývala úzkost ochromující, smutek byl několikaměsíčním záchvatem deprese, moje emoce se maskovaly jedna za druhou (agrese a zloba za smutek, smutek za únavu, apod.); nebylo mi jasné, co vlastně potřebuju, co chci. Velmi snadno jsem podléhala vnějším vlivům. Neměla jsem žádné odpovědi na otázky, proč se cítím tak mizerně. Nevěděla jsem, proč mě i náznak kritiky tak nesnesitelně bolí.

 

Toužila jsem po vnitřním klidu

Měla jsem dojem, že jsem veskrze špatná, hloupá, ošklivá, nemožná, trapná, neschopná. Toužila jsem po vnitřním klidu, po pocitu, že jsem OK, místo toho jsem se cítila neustále vystresovaná a nedostatečná. Chtěla jsem hezký vztah s někým, kdo mě bude mít rád a já jeho, ale nebyla jsem schopná uvěřit, že by mě měl někdo opravdu rád a podle toho mé vztahy také vypadaly. Přála jsem si dělat práci, která mě bude bavit, která mi přinese hojnost, a která bude vyjádřením mých darů a talentů – jenže jsem samozřejmě vůbec netušila, jestli nějaké talenty mám a pokud ano, jaké to jsou. Byla jsem ztracená – sama v sobě i ve světě mezi ostatními.

Pomohlo mi leccos. Terapie. Arteterapie u Kamily Ženaté. Šumava. Přátelé. Změna jídelníčku. Změna životního stylu. A sny.

Tak dávno, že by se skoro chtělo říct „bylo, nebylo…“ :), jsem v jednom knihkupectví narazila na knížku od Jany Heffernanové Tajemství dvou partnerů.

Myslela jsem si, že to bude něco o partnerských vztazích a až doma zjistila, že těmi v názvu zmíněnými partnery jsou vědomí a nevědomí, já a ne-já, ego a duše. Kniha mě nesmírně zaujala a nebojím se říct, že mi změnila život. Dostala jsem klíč k sama k sobě.

Zjistila jsem, že můžu sama se sebou vést dialog, že můžu klást otázky a dostávat odpovědi (častěji tedy spíše dostávat další otázky :). Poznala jsem, že sny jsou opravdu jazykem naší duše, a že tomuto jazyku lze porozumět. Že lze žít se svou duší v partnerství. Že všechny poklady, které hledám venku – vedení, odpovědi, návody na život, uspokojení, lásku, štěstí – mám v sobě, a že toto „sobě“ je mi přístupné díky snům.

Představte si to! Vnitřní partner, který vás miluje takové jaké jste, který je moudrý a vždy si ví rady, je vždy připraven pomoci, ví, jaké jsou vaše talenty, dary, rozumí vašim potřebám a ví, jak je nejlépe uspokojit, je vždy na vaší straně. Vnitřní vedení, které je vám kdykoli k dispozici. Vnitřní kotva, pevný bod ve vesmíru, díky kterému pohnete zeměkoulí (abych si vypůjčila slavnou Archimédovu větu).

Od té doby si své sny píšu

Většinou alespoň jeden týdně. Každý sen si překládám ze snového symbolického jazyka do jazyka blízkého vědomí pomocí asociací, aktivních imaginací a dalších metod, o kterých jsou tyto stránky. Od té doby vím, že když se ztratím, tak se zase budu umět najít. Vím, jak zjistit, co potřebuju. Vím, jak zjistit, co chci. Vím, jak nacházet své dary, své talenty, své poslání. Vím, jak porozumět svým pocitům, emocím, stavům. Vím, jak nacházet odpovědi na své otázky. Vím, že i když se zrovna cítím úplně mizerně a na dně a nevím, jak dál, tam někde uvnitř mě je kdosi, kdo mě bezpodmínečně miluje a díky komu to nakonec zvládnu.

A s vděčností za tyto dary chci ještě více sdílet to, co mi na mé cestě pomáhá s těmi, kteří o to budou stát. Fascinují mě sny a díky svým skoro dvacetiletým zkušenostem se sny pomáhám lidem, aby se spojili sami se sebou a našli svou cestu životem.

V blízké budoucnosti bych ráda propojila vše, co dělám...

 • doprovázené putování krajinou - nacházení svého poslání
 • terapii se zaměřením na zvýšení sebepoznání a aplikaci konkrétních kroků směrem k větší autenticitě a sebepřijetí
 • skupinovou práci se sny
 • koučování s důrazem na identifikaci vlastních zdrojů a uvědomění vlivů okolí (systemický přístup)
 • školení leadershipu ve smyslu schopnosti organizovat svou práci a pozitivně ovlivňovat výsledky díky kvalitám sebe-reflexe, nadhledu, integrity, moudré komunikace, schopnosti zvládat vypjaté situace s otevřenou myslí a přispívat k všestranně výhodným výsledkům
 • propojování spirituality a všednodennosti

Výše uvedené činnosti zatím najdete na stránkách www.individuace.euwww.team.cz 

 

Kvalifikace - výběr...

Mám za sebou leccos, zajímá mě toho mnoho, jako typický introvert neustále něco čtu a studuju, proto uvádím pouze výběr kurzů, škol a jiných vzdělávacích aktivit, který mi připadá nejdůležitější. 🙂

 • 2004 až dosud: lektor a kouč ve společnosti team.cz 
 • jsem certifikovanou lektorkou zážitkových kurzů mezinárodní společnosti Eagle´s Flight, Lockwood International, Leadership International a Persona Global - zaměření na leadership, komunikace, organizační systémy
 • jsem certifikovanou specialistkou v oblasti profesní diagnostiky Hogan a testu Duševní odolnosti 
 • 2002 - 2006 UNYP - University of New York in Prague, obor Psychologie
 • kurzy, sebezkušenostní výcviky a pod.:  Arteterapie u Kamily Ženaté (cca 600 hodin sebezkušenostní terapie); škola rituálů u Barbory Nádvorníkové, cyklus vytváření permakulurních zahrad u Jaroslava Svobody, terapeutický výcvik Transakční analýzy (přerušen těsně před dokončením)
 • Knihy, které mě nejvíce ovlivnily: Bod obratu (Fritjof Capra), Tajemství dvou partnerů (Jana Heffernanová), Dancing Wu-Li Masters (Garry Zukav), Zen a umění údržby motocyklu (Robert Pirsig), Soulcraft (Bill Plotkin), 1000 tváří hrdiny (Joseph Campbell), cokoli od C. G. Junga

 

Děkuji, že jste dočetli až sem 🙂 Případné dotazy nebo připomínky pište na tento email: olga@olgaplickova.cz